Facelifting twarzy
Lifting twarzy to inwazyjny, ale też dający najbardziej spektakularne efekty zabieg chirurgii plastycznej likwidujący oznaki starzenia.
Największym atutem liftingu jest zdecydowanie młodszy, a zarazem naturalny wygląd, bez oznak ingerencji chirurgicznej.
Wskazaniem do operacji są nie tylko głębokie zmarszczki. Wszak dziś usunąć je można nieinwazyjnymi wypełniaczami, bez konieczności odwiedzania sali operacyjnej. Lifting jest jednak rozwiązaniem szerszego problemu i diametralnych zmian, jakie na naszej skórze pozostawił upływający czas. Operacja usuwa zmarszczki i modeluje owal twarzy. Dzięki temu pacjent odzyskuje wypoczęte, wyraźnie młodsze oblicze, bez ostrych rysów, śladów zmęczenia i podwójnego podbródka. Podczas zabiegu można jednocześnie odmłodzić również szyję, która w wielu przypadkach pada ofiarą utraty jędrności skóry.
Trudno określić wiek, w którym pacjent jest klasyfikowany do liftingu twarzy. Procesy starzenia przebiegają bardzo indywidualnie. Jedni starzeją się szybciej, inni zdecydowanie później. Są wśród nas również osoby, u których głęboki stres lub silne przeżycia przyspieszyły starzenie zostawiając na twarzy ślady w postaci zmarszczek, zszarzałej cery i worków pod oczami. W zależności od potrzeb danego pacjenta, chirurgia plastyczna oferuje szereg metod przywracających młody wygląd.
Jak wygląda operacja?
Nacięcia przebiegają w mało widocznych miejscach: przy skroni (w obrębie skóry owłosionej), przy uchu i za uchem. Lifting ma za zadanie zredukować nadmiar rozciągniętej skóry i tkanej z obszaru środkowego i dolnego twarzy oraz szyi. Tracąca z wiekiem jędrność skóra staje się luźna i pomarszczona. Chirurg nacina i przesuwa powięź (błonę z tkanki łącznej osłaniającą mięśnie), po czym usuwa nadmiar skóry. Dzięki temu naciągnięta skóra lepiej układa się na mięśniach, a twarz zachowuje swoją mimikę. Lifting twarzy spłyca tzw. linie marionetki, zmarszczki na czole, kurze łapki, zmarszczki na szyi. Ujędrnia podbródek i szyję, modeluje rysy twarzy. Operacja trwa około trzech godzin. Pełna rekonwalescencja zajmuje około 14 dni. Pierwsze zdjęcie szwów następuje w 5. dobie, drugie między 10. a 14. dobą.
Zalecenia po liftingu twarzy:
-
bezpośrednio po operacji twarz jest spuchnięta i obolała,
-
mycie twarzy dozwolone dopiero po trzech dniach od zabiegu,
-
opatrunki są utrzymywane do dwóch tygodni od zabiegu,
-
do dwóch tygodni od operacji wskazane jest ograniczenie aktywności fizycznej,
-
całkowite gojenie zajmuje około miesiąc,
-
ostateczny efekt widoczny jest po trzech miesiącach.
Przed zabiegiem należy wykonać badania: morfologię i grupę krwi, krzepliwość krwi, poziom elektrolitów, ekg itp. Na czas minimum dwóch tygodni przed operacją należy zrezygnować z przyjmowania aspiryny i środków przeciwbólowych zawierających kwas salicylowy. Tak jak przed każdym zabiegiem chirurgicznym wymagane jest szczepienie przeciw WZW typu B. U osób zaszczepionych bada się poziom przeciwciał HBS. Na miesiąc przed operacją liftingu twarzy należy maksymalnie ograniczyć lub całkowicie zrezygnować z palenia papierosów.
Przeciwwskazania:
Nie ma istotnych przeciwwskazań do poddania się operacji liftingu twarzy, jednak niektóre okoliczności zdrowotne mogą stanowić przeszkody dla zabiegu. Należą do nich:
-
nieunormowana cukrzyca,
-
nadczynność tarczycy,
-
zaburzenia ciśnienia krwi,
-
ropne zapalenia w obrębie zatok i twarzy,
-
aktywne infekcje bakteryjne i wirusowe,
-
ciąża i czas karmienia,
-
epilepsja,
-
niektóre choroby autoimmunologiczne.
Możliwe powikłania:
Ewentualne powikłania zdarzają się rzadko. Jedną z komplikacji jest porażenie nerwu twarzowego i paraliż mięśni mimicznych. Rzadko występują również krwiaki czy infekcje. Przestrzeganie zaleceń lekarskich po zabiegu pozwala uniknąć powikłań.
Lifting twarzy daje efekt twarzy młodszej o nawet kilkanaście lat, w zależności od stopnia zwiotczenia skóry i ilości zmarszczek. Cera jest gładsza, bardziej promienna i zdrowa. Blizny są zupełnie niewidoczne dla otoczenia. Pierwszy makijaż można wykonać po około dwóch tygodniach od operacji.