top of page

Operacje powiek

Cienka i delikatna skóra wokół oczu bardziej niż w pozostałych miejscach jest narażona na utratę nawilżenia i powstawanie zmarszczek. Skłonność do opadających powiek i kurzych łapek może dodawać lat.

 

Operacja estetyczna powiek to sposób na odmłodzenie spojrzenia i przywrócenie twarzy promiennego wyglądu. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu mięśniowym lub dożylnym.

 

Dla kogo?

 

Operacje powiek dedykowane są wszystkim osobom, które chciałyby odmłodzić swoje spojrzenie. Z wiekiem na cienkiej skórze wokół oczu pojawiają się zmarszczki. Nagromadzona tkanka tłuszczowa powoduje powstawanie tzw. opadających powiek, a rozciągnięta skóra – charakterystyczne worki pod oczami. Mocno opadające powieki mogą utrudniać widzenie. Dlatego operacje powiek mają znaczenie nie tylko estetyczne, ale i poprawiające funkcjonalność narządu wzroku.

Oczywiście skłonność do powstawania zmarszczek czy worków pod oczami jest bardzo indywidualna. U jednych osób oznaki starzenia pojawiają się szybciej, u innych później. Niemniej rezultatem operacji niewątpliwie jest młodsze, bardziej wyraziste spojrzenie. Z twarzy znika wyraz permanentnego zmęczenia.

 

Operacje powiek nie eliminują problemu tzw. sińców pod oczami (podkrążonych oczu).

 

Przygotowanie do operacji powiek

 

Podczas konsultacji chirurg omawia z pacjentem przebieg zabiegu, oczekiwania względem efektów i ryzyko potencjalnych powikłań. Należy poinformować lekarza o noszeniu okularów lub soczewek kontaktowych, by w razie konieczności podjąć dodatkową konsultację u okulisty. Na 10 dni przed zabiegiem nie należy zażywać witaminy E ani aspiryny. Należy wykonać badania krwi, moczu oraz przejść szczepienie przeciwko żółtaczce. Kobiety powinny poddawać się zabiegowi po miesiączce. Operacja powiek nie wymaga pozostawania w szpitalu, nie licząc przypadków szczególnych. Należy jednak zapewnić sobie pomoc osoby trzeciej na powrót do domu i pierwsze dni po zabiegu.

 

Przebieg zabiegu

 

Pacjentowi najczęściej podawane jest znieczulenie miejscowe lub krótkotrwałe dożylne. Operując powiekę górną cięcie przeprowadza się w załamaniu powieki. Chirurg usuwa nadmiar skóry i tłuszczu. Po kilku tygodniach cienka blizna całkowicie blednie i staje się ledwie dostrzegalna. Ślad po cięciu zlokalizowany jest w fałdzie powiekowym, więc przy otwartych oczach w ogóle go nie widać. W przypadku powieki dolnej cięcie przeprowadza się pod rzęsami. Tutaj najczęściej usuwa się nadmiar tłuszczu i skóry oraz koryguje położenie mięśnia okrężnego oka. Zabieg trwa od jednej do trzech godzin. W większości przypadków pacjenci wracają do domu już w ciągu kilku godzin po zabiegu. Niewielkie plastry na rankach nie przeszkadzają w widzeniu, ani w codziennych czynnościach. Usunięcie szwów następuje w około 4-5 dobie po operacji. W czasie rekonwalescencji zaleca się stosowanie chłodnych kompresów na powieki. Pacjent powraca do aktywności zawodowej po około 7-10 dniach od operacji powieki górnej i po około 14 dniach po operacji powieki dolnej. Operacje powiek można łączyć z innymi zabiegami, na przykład z liftingiem twarzy.

 

Przeciwwskazania:

 

  • ciąża,

  • zaburzenia krzepliwości krwi,

  • nieustabilizowane nadciśnienie tętnicze,

  • nieuregulowana cukrzyca,

  • infekcje ropne skóry i śluzówek.

 

Samopoczucie po operacji powiek

 

Po zabiegu pacjent może odczuwać zdrętwienie i napięcie powiek oraz lekki ból, który ustępuje po zażyciu ogólnodostępnych środków przeciwbólowych. Chłodne kompresy zminimalizują obrzęk. Zasinienie powinno zmniejszyć się już po upływie pierwszego tygodnia, choć jest to kwestia indywidualna. Można stosować krople nawilżające, w celu zredukowania ewentualnego pieczenia oczu. Po operacji może występować chwilowa nadwrażliwość na światło. Już w pierwszej dobie po operacji można czytać i oglądać telewizję. Soczewki kontaktowe można założyć po tygodniu od zabiegu. Zaleca się noszenie okularów przeciwsłonecznych podczas przebywania na zewnątrz przez kilka tygodni po zabiegu. Po ok. 10 dniach można powrócić do pełni aktywności i wykonywać makijaż. Zaleca się powstrzymanie od wysiłku fizycznego do trzech tygodni po operacji.

bottom of page