top of page

Plastyka brzucha

Na kompleksy z powodu wyglądu brzucha cierpią zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Znaczne wahania wagi i przebyte ciąże mogą drastycznie odbić się na wyglądzie tej części ciała. Przy nadmiernie rozciągniętej skórze, nawet intensywne ćwiczenia mogą okazać się nieskuteczne dla powrotu do formy.

Za rozciąganie skóry, jak i powstawanie rozstępów odpowiada zbyt niska zawartość kolagenu w skórze. Nie bez znaczenia jest także nadmiernie gromadząca się w tym obszarze tkanka tłuszczowa. W osiągnięciu wymarzonej sylwetki pomóc mogą współczesne operacje brzucha oraz liposukcja. Choć jest to zabieg dość skomplikowany, a okres pełnej rekonwalescencji może zająć około miesiąca, efekty z pewnością są godne poświęceń.

 

Operacja plastyczna brzucha w terminologii medycznej określana jest jako abdominoplastyka. W plastyce powłok brzusznych dokonuje się usunięcia fałdu skórno-tłuszczowego z środkowej i dolnej części brzucha. Liposukcja i plastyka brzucha to operacje pozwalające na skuteczne wymodelowanie sylwetki po zrzuceniu dużej liczby kilogramów lub po przebytych ciążach. Znaczny spadek elastyczności skóry i nagromadzenie tkanki tłuszczowej są wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu. Z wiekiem coraz trudniej o odzyskanie pierwotnej jędrności skóry przy wahaniach wagi. Operacji brzucha nie przeprowadza się u kobiet planujących zajście w ciążę, ani u osób bardzo otyłych.

 

Jak przygotować się do operacji?

 

Na około 10 dni przed operacją brzucha nie należy zażywać aspiryny i jej pochodnych, palić papierosów, ani stosować drastycznej diety odchudzającej. Zaniedbanie tych czynników wydłuży okres gojenia powłok brzusznych.

 

Wymagane badania:

  • morfologia i grupa krwi,

  • OB,

  • wskaźniki krzepnięcia,

  • kreatynina,

  • poziom glukozy,

  • poziom elektrolitów,

  • badanie moczu,

  • szczepienie przeciw WZW typu B,

  • EKG,

  • RTG płuc.

 

Jak wygląda zabieg?

 

Cięcie prowadzone jest od jednego kolca biodrowego do drugiego oraz wokół pępka. Chirurg odwarstwia płat skóry wraz z tkanką tłuszczową aż do poziomu dolnych żeber. Plastyce poddawane są mięśnie proste tak, aby wysmuklić i wymodelować sylwetkę. Nadmiar tkanki tłuszczowej zostaje usunięty. Chirurg naciąga płat skórny i dostosowuje go do optymalnego napięcia powłok. Nadmiar skóry zostaje wycięty. Następnie powyżej linii szwu wycina się otwór, w który wszywany jest nowy pępek. Zlokalizowana powyżej wzgórka łonowego blizna po pełnym wygojeniu będzie niewidoczna dla otoczenia. W przypadku grubej warstwy tkanki tłuszczowej operację plastyki powłok brzusznych można połączyć z liposukcją, czyli odsysaniem tłuszczu. Czas trwania zabiegu wynosić może od 3 do 4 godzin. W niektórych przypadkach, gdy luźnej skóry nie ma aż tak wiele, wykonuje się miniabdominoplastykę, czyli korekcję tylko dolnej, usytuowanej poniżej pępka części brzucha.

Na ranę pooperacyjną zakładany jest opatrunek, a na to specjalne ubranie obciskające. W pierwszych dniach po operacji pacjent może odczuwać ból, osłabienie czy zaburzenia czucia. Miejsce zabiegowe jest obrzęknięte. Dolegliwości mijają z czasem. Pierwszą dobę pacjent powinien spędzić w łóżku. Zdjęcie szwów następuje między 6. a 14. dobą. Opatrunki wymienia się w 3., 6. i 14. dobie. Do pełnej aktywności wraca się po około dwóch tygodniach, ale okres ten może być dłuższy w zależności od indywidualnych uwarunkowań. Pierwsze dni po zabiegu pacjent porusza się w pozycji pochylonej.

 

Przeciwwskazania:

  • ciąża,

  • zaburzenia krzepliwości,

  • nieuregulowane nadciśnienie tętnicze,

  • nieuregulowana cukrzyca,

  • skazy naczyniowe.

 

Osoby bez problemu nadmiernie wiotkiej skóry mogą poddać się liposukcji brzucha, czyli zabiegowi modelującemu. Liposukcja brzucha służy wyeliminowaniu nadmiaru tkanki tłuszczowej, która nie daje się usunąć dietą ani ćwiczeniami. Przez niewielkie nacięcia pod skórę wprowadzana jest kaniula z ssakiem. Chirurg odsysa tłuszcz z wybranych partii ciała, aby wymodelować sylwetkę zgodnie z oczekiwaniami pacjenta.

bottom of page